Všichni, kteří máme svatbu za sebou to známe. Nejdříve dlouhou dobu vybíráme vhodného fotografa, pak přijdou na řadu ostatní neméně důležité přípravy a zařizování, které vrcholí svatbou samotnou. Po ní si většina z nás chce odpočinout a nabrat nové síly. A tak co nejdříve po svatbě vyrážíme na novomanželskou dovolenou (alespoň někteří z nás), která konečně nemá nic společného se svatbou samotnou.
Z poklidného rozjímání nad sklenkou vína kdesi u moře nás pak "ruší" stále se opakující zvídavé zprávy od rodičů, babiček a kamarádů, kteří se ptají stále na to samé – kdy, nebo kde se mohou podívat na svatební fotky. Pojďme si tedy nyní projít možnosti uchování a sdílení fotografií, kterou nám dnešní doba nabízí. Čili, jak fotky (a to nejen ty z vaší svatby) co nejrychleji a nejpohodlněji ukázat rodině nebo kamarádům, ale také, jak o žádnou z nich nepřijít, pokud nám například “odejde” počítač.
Varianta 1: Nahrání fotek na sociální sítě
Povězme si to tak jak to dnes je. Mladí lidé svoje zážitky většinou fotí na mobil a pak je sdílí na sociálních sítích jako je Facebook, Instagram a jim podobné. Většinou to tak je i s fotkami ze svatby. Jakmile je novomanželé dostanou od fotografa, na Facebooku vytvoří svoje svatební album, které v lepším případě nasdílí vybraným kamarádům a rodinným příslušníkům, v tom horším je album veřejně přístupné. Pominu-li sociální přesah, ukládat fotky ze svatby na sociálních sítích není nejlepší nápad, byť to dnes dělá kdekdo.
Varianta 2: Uložení fotek do cloudu
Další, dnes velmi populární variantou, jak nepřijít o svoje snímky, je jejich nahrání do jakékoliv cloudové služby. Na výběr jich je relativně hodně. Já se zaměřím pouze na dvě, první z nich je celosvětově známá služba, druhou – ryze Českou – možná neznáte, o to víc se vám možná zalíbí:
Fotky Google
Fotky Google jsou mezi lidmi velmi populární. Pokud máte chytrý telefon s operačním systémem Android, pak zajisté používáte i služby Googlu, mezi které patří právě i služba Fotky. Google vám v rámci účtu poskytne 15 GB zdarma. Pokud byste chtěli víc prostoru pro svoje data, je třeba zakoupit jeden z jejich tarifů. Fotky v originální kvalitě (Googlem označovaná jako Původní) se vám započítávají do úložného prostoru. Pokud Googlu povolíte během nahrávání snímky zmenšit a komprimovat, budete jich moct nahrát libovolně velké množství. Google tvrdí, že komprimace je nepatrná a pro uživatele zanedbatelná a téměř neviditelná. Moje zkušenost je spíše opačná. Ačkoliv službu aktivně využívám, komprimaci vidím i na obyčejném monitoru. Nespornou výhodou Fotek od Googlu je snadné sdílení alb a jednoduché a přehledné ovládání.
Zonerama
Kdo z vás zná Zoneramu? Ti z vás, kteří fotíte určitě ano, ale věřím, že mnoho z vás o ní slyší poprvé. Přitom se jedná o jedno z nejlepších úložišť na fotografie provozované českou společností ZONER software vyrábějící neméně zajímavý software na úpravu fotek Zoner Photo Studio. Zonerama je super, svoje fotky můžete nahrávat v libovolné velikosti a množství (v podstatě nemá žádné limity), navíc vaše fotky zůstanou pěkně v originální kvalitě bez komprese. Přes webové rozhraní je možné vytvářet, jak veřejná tak soukromá (skrytá) alba, které uvidíte pouze vy. Sdílení alb je též intuitivní – využít můžete funkci pro sdílení, která příjemcům odešle email s odkazem na album, nebo prostě zkopírujete do schránky adresu alba a odešlete ji příjemci jakýmkoliv způsobem (přes sociální sítě, emailem apod.). Zonerama má i vlastní aplikaci pro mobilní telefony s Androidem, díky které můžete svá alba prohlížet i na mobilu. Zonerama na online archivaci fotek a jejich sdílení prostě stojí za to. Sám ji využívám ke své spokojenosti.
Varianta 3: Fotky uložené na externím disku nebo NAS serveru
Pro uchování a zálohu důležitých fotek můžete využít jakýkoliv externí (přenosný) disk, který vám může sloužit jako velkokapacitní “fleška”. V případě návštěvy u vašich blízkých pak můžete disk připojit do počítače nebo televize a ukázat jim vaše nejnovější fotografie nebo videa. Toto řešení je stále velmi populární, i já jej čas od času používám, ale myslím, že není zcela elegantní.
Tím elegantnějším je pak použití takzvaného NAS serveru – chytrého úložiště, které připojíte do vaší domácí sítě. A ta nemusí být nijak veliká, stačí vám obyčejný Wi-Fi router připojený k internetu (ten má dnes snad každý). Jakmile máte vše nastaveno, do NAS serveru nahrajete pro vás důležitý obsah – fotky ze svatby, dovolené, domácí videa… Jednoduše cokoliv, co je pro vás cenné, o co nechcete přijít. Doposud je vše stejné jako u externího disku. Až na jednu podstatnou výjimku – NAS server vám umožní tyto data sdílet na vaši domácí síti. Fotky nebo videa z rodinné dovolené si tak budete moci jednoduše prohlédnout jak na vašem chytrém telefonu, notebooku, tabletu nebo chytré televizi, bez jakéhokoliv dalšího kopírování a sdílení. Prostě se jen připojíte k vašemu chytrému úložišti a prohlížíte obsah, a to i vzdáleně přes internet.
Varianta 4: Vytištění fotek nebo vytvoření fotoknihy
Jako fotograf si myslím, že ty nejcennější fotky si zaslouží vytištění. Ano čtete správně, ne ty nejhezčí, ale ty, které jsou pro vás nejcennější. Mám rád přesně ty chvíle, kdy si s rodinou sedneme a nad těmi našimi nejcennějšími diskutujeme, povídáme si a při tom popíjíme kávu nebo čaj. To žádné fotky v tabletu, nebo telefonu nenahradí. Prostě papír je papír.
Pokud se rozhodnete fotky vytisknout, máte nepřeberné možnosti ve výběru fotolabu. Jde-li vám však o kvalitu a věrnost barev, zaměřil bych se na společnosti, které mají s tiskem fotografií zkušenosti a nabízí kromě tisku i takzvanou předtiskovou úpravu fotek (v rámci služeb vám doladí barvy, provedou zostření apod.).
Opravdovým zážitkem při prohlížení vašich oblíbených fotek pak nabízí fotoknihy. Pro mě jsou fotoknihy takovým výrazně hezčím a kultivovanějším médiem pro prohlížení fotek. Jednoduše fotky v nich vypadají lépe než v malém fotoalbu. Na fotoknize nešetřete, ty velkoformátové s kvalitním papírem vypadají opravdu fantasticky. A pokud jimi budete chtít někoho obdarovat, rozhodně neuděláte chybu.
I zde platí, že na tisk fotoknih se v ČR zaměřují desítky společností, které si v nabídce konkurují. To je dobře pro nás zákazníky, každý si vybere tu svou oblíbenou. Já mám osobní zkušenost s produkty od společnosti CEWE a Bontia. Od druhé jmenované jsem si nedávno nechal vyrobit fotoknihu ze své svatby.
Knihu jsem vytvořil relativně rychle za použití aplikace Bontia Studio, kterou je možné stáhnout z webových stránek. V aplikaci jsem si vybral variantu s pevnými deskami a šitou vazbou a začal vytvářet knihu podle svých představ. Samotné vytváření knihy bylo velmi rychlé a intuitivní. Ještě tentýž večer jsem měl fotoknihu hotovou a objednanou, a tak zbývalo počkat až dorazí. Do několika dní byla fotokniha doma. A musím uznat, že Bontia fotoknihy umí velmi dobře. Výtisk na křídovém papíře byl velmi kvalitní, pochvalu si zaslouží i věrnost barev odpovídající zdroji. Pokud si tedy chcete vytvořit fotoknihu z vašich nezapomenutelných momentů (například z vaší svatby), s Bontií rozhodně neuděláte chybu.
Pár slov závěrem
Co říci na závěr? Určitě svoje fotky zálohujte. Není totiž nic horšího, než když o ty výjimečné momenty, které se vám podařilo zachytit, nedopatřením přijdete. Pak se hodí jakákoliv záloha. Já sám mám zálohy fotek nejen na počítači a NAS serveru, tak i online v cloudu. A ty, kterých si cením nejvíc mám vytištěny. Protože papírová fotka je pro mě i v 21. století nepřekonané médium.
Fotograf Břetislav Válek
Jsem pardubický fotograf, který se zaměřuje na fotografování svateb. Kromě svateb si mě můžete objednat i na nafocení portrétů, vaší rodiny, dětí nebo jakékoliv kulturní a společenské akce. Svoji působnost zaměřuji především na Východní Čechy (Pardubicko, Chrudimsko, Královéhradecko). Nebráním se však zavítat kamkoliv v rámci České republiky.