Určitě to znáte, přijedete z výletu, dovolené nebo třeba rodinné akce domu a těšíte se, jak si v klidu domova prohlédnete svoje snímky. Jak jimi procházíte, u většiny z nich vám přijde, že barvami neodpovídají tomu, co jste viděli vlastním okem.

Na vině často není ani tak váš fotoaparát, jako spíš displej vašeho monitoru/notebooku, který často z výroby nebývá kalibrován. Lidově to znamená, že váš monitor má více či méně posunuté barvy a bílá není bílá. Tento neduh řeší takzvaná optická kalibrační sonda, která za pomocí obslužného softwaru dokáže zkalibrovat barvy téměř každého monitoru. A protože žádná profesionální úprava fotografií (stejně tak ani videa) se neobejde bez kalibrovaného monitoru, pořídil jsem si pro svou práci kalibrační sondu i1Display LT. Jedná se o dnes již starší, ale plně dostačující zařízení od renomované společnosti X-Rite. Tento model umožňuje provést základní kalibraci – vyvážit barvy, nastavit kontrast a jas, což pro kalibraci běžného monitoru zcela dostačuje.

Zkalibruji vám monitor počítače nebo notebooku

Chtěli byste mít váš monitor také zkalibrován? V rámci Pardubic a blízkého okolí nabízím možnost kalibrace mou vlastní sondou. V případě vašeho zájmu mě prosím kontaktujte.

Co kalibrace obnáší?

Kalibrace je velmi jednoduchý proces. Do počítače je třeba nainstalovat obslužný software i1Match, následně se připojí k počítači optická sonda a provede se kalibrace. Po úspěšné kalibraci se vytvoří takzvaný ICC profil pro váš monitor, který přizpůsobí zobrazení tak, aby se barvy reprodukovaly co možná nejpřesněji. Následně se profil nastaví jako výchozí v Správě barev systému Windows.

Jaký operační systém optická sonda podporuje?

  • Kalibraci lze provést na Windows 7, Windows 8 a Windows 10, a to jak na 32bitových tak 64bitových verzích systémů.
  • Kalibrovat je možné i starší verze počítačů Apple, a to do verze Mac OS X 10.6 Snow Leopard.
  • Linuxové distribuce ani systém Android nejsou podporovány.