O jarních prázdninách jsme s rodinou vyrazili na dovolenou do Orlických hor, během níž se vystřídaly snad všechny roční období – od jarního sluníčka, až po silné zimní vánice, které změnily krajinu k nepoznání. Po jedné takové jsem se vydal na místní kopce "cvaknout si" zimní krajinu.

A protože se na jarní prázdniny jezdí za sněhem, mě zajímala samozřejmě právě zima. A i ta naštěstí byla. Na fotkách níže jsou zasněžené Říčky v Orlických horách tak, jak se mi je podařilo nafotit jedno odpoledne, kterému předcházelo celodenní sněžení doprovázené až nezdravě silným větrem. Netrvalo to však dlouho, vítr přivál další mraky a modrá obloha byla ta tam...

Slunce prozařuje zimní krajinu, Říčky v Orlických horách

Tuto fotku mám obzvláště rád. Celou dovolenou bylo teplo, jarní počasí. Den před odjezdem se zatáhlo, začal foukat silný vítr a celý den chumelilo. Z okna apartmánu to vypadalo, jako bílá tma, kterou nemá cenu ani fotit. Přesto mi to nedalo, nechal jsem rodinu na apartmánu a vyrazil na kopec za vesnici. A jak se říká, štěstí přeje připraveným. Z bílé tmy vykouklo sluníčko a prozářilo chalupy na protilehlém svahu. Štěstí. Zapnul jsem foťák, rychle jej nastavil a začal fotit, dokud bylo takovéhle hezké počasí.

Zima, Říčky v Orlických horách

Pak se stačilo otočit a na kopci nade mnou vystoupila z "bílé tmy" nádherná chalupa s modrou oblohou a poletujícími zbytky vloček...

Chalupy v zimě, Říčky v Orlických horách

Pokračoval jsem dál po cestě a vyfotil tuto nádhernou scenérii horských chalup v záři slunce.

Zimní krajina v okolí Říček v Orlických horách

A protože bylo vidět, že se slunce brzy schová za mraky, vyběhl jsem téměř na vrchol, abych zaznamenal siluetu zasněžené louky s pohledem na vzdálenější kopec, na kterém se na horizontu tyčily jednotlivé stromy. Slunce, které pomalu mizelo za mraky do toho celého snímku vneslo super atmosféru.

Zasněžená cesta, Říčky v Orlických horách

Při cestě zpět se slunce ještě jednou pokusilo prozářit krajinu svými paprsky...

Zimní fotka chalupy v zasněžené krajině, Říčky v Orlických horách

Místní chalupa, již opět pod mraky.

Vítr sfoukává přes rampouchy sníh, Říčky v Orlických horách

A poslední, detail na rampouchy, na kterými vítr zvedl právě navátý sníh a rozfoukal ho kolem...

A čím to celé bylo focené? Obyčejným foťákem, bezzrcadlovkou od Sony. Konkrétně Sony A6400 s nasazeným objektivem Sigma 16mm f/1.4 DC DN Contemporary. Bez stativu, bez přípravy, foceno jen tak, z ruky... Jak se říká, štěstí přeje připraveným.