Jak jistě víte, pokud zrovna nefotím svatbu a mám-li chvíli volno, rád vyrážím s foťákem kamkoliv do přírody. Nejen, že se dobře projdu, podívám na nová místa, ale často si též přivezu nějaké hezké snímky, které mi udělají radost.

Tak jak v předešlém tipu na výlet, i nyní vám představím jedno hezké místo, kam stojí za to vyrazit nejen s foťákem, ale třeba s rodinou, na kolo, nebo rovnou na dovolenou. Celé na tom je super to, že z mých rodných Pardubic “tam jste” za hodinku jízdy autem. Takže žádná dálka.

Malebná obec Křižánky

O které místo se tedy jedná? Nebudu vás napínat, mám na mysli malebnou vísku Křižánky, kterou najdete v samotném středu CHKO Žďárské vrchy na Vysočině. Historické jádro obce je vesnickou památkovou rezervací a dlužno dodat, že se Křižánky chlubí 3. místem v soutěži Vesnice roku 2012.

Kyšperský rybník, Křižánky
Křižánky

Okolí Křižánek

Za návštěvu stojí ale i okolí obce, které skrývá nejen nádherné a zdravé lesy, ale i hezké skalnaté vyhlídky odkud budete mít výhled do širé krajiny. Po místních kopcích můžete dělat celodenní výlety ať už s batohem na zádech nebo třeba na horském kole. Za návštěvu stojí například samotný vrchol Ždárských vrchů – Vyhlídka Devět skal, Malinská skála nebo vyhlídka Drátník.

Pokud se vydáte do kopců severovýchodně od Křižánek, čekají vás další krásná místa, jako například skalní utvary Čtyři palice, Velké perničky, Zkamenělý zámek nebo Lovecký zámeček Karlštejn.

Vyhlídka Čtyři palice
Vyhlídkové místo Čtyři palice

Po celodenní túře, nebo vyjížďce na kole určitě vyhládne. Z vlastní zkušenosti vám doporučím tři restaurace – Hostinec a penzion U Šlechtů v Milovech, Milovskou restauraci nebo restauraci v Orea Resortu Devět Skal. Jste-li najedeni a děti stále zlobí, vyražte s nimi do Pohádkové vesničky v Podlesí. Zde je určitě zabavíte na dlouhou dobu.

Jak jste z mého textu jistě pochopili, okolí Křižánek mám rád. Sám se sem často vracím, a to nejen s foťákem v ruce. Určitě sem někdy zavítejte, bude se vám tu stoprocetně líbit.

Křižánky a okolí na fotografiích

Kyšperský rybník v zimě
Kyšperský rybník v zimě
Opuštěná chalupa
Opuštěná chalupa
Studený potok
Studený potok
Čtyři palice
Čtyři palice
Čtyři palice
Čtyři palice
Dráteníčky – rozcestí
Dráteníčky – rozcestí
Pohled na lesy kolem Křižánek v zimě
Pohled na lesy kolem Křižánek v zimě
Zimní Křižánky
Zimní Křižánky