Následující řádky vznikly na základě příprav naší soukromé svatby, kdy jsme s mojí ženou řešili to, co mnoho párů během příprav – hledali jsme pro nás vhodnou restauraci, kde bychom mohli uspořádat svatební hostinu. V řádcích níže tak najdete několik málo tipů na zajímavá místa na pořádání svateb a svatebních hostin v Pardubickém kraji a jeho okolí.

Restaurace v Pardubicích a blízkém okolí

Restaurace Pod Kunětickou horou

Velmi zajímavým místem pro konání svatby je Restaurace pod Kunětickou horou. Restaurace se nachází v pěkném místě pod hradem Kunětická hora. Přímo se tak nabízí uskutečnění obřadu na hradě a hostiny v restauraci. Fotogenické je i okolí hradu, kde se můžete rovnou nechat vyfotit vaším fotografem. V letních měsících je kolem Kuňky docela rušno, což někomu nemusí vyhovovat, někomu to naopak vůbec vadit nebude.
Web: www.podkunkou.cz

Loď Arnošt z Pardubic

Netradiční svatbu můžete také prožít na lodi Arnošt z Pardubic, a to včetně zajímavého obřadu v kajutě lodi. Následná hostina se za hezkého počasí odehrává na horní palubě během poklidné plavby po Labi do Kunětic. K tomu všemu vám může hrát na zádi lodi kapela nebo DJ. No nezní to romanticky?

Poznámka: Arnošt je od ledna 2022 v docích na rekonstrukci. Kdy se navrátí zpět na pardubické Labe se dozvíte na oficiálním webu.
Web: www.lod.cz

Restaurace Na výsluní, Srch

Plánujete obřad například na Kunětické hoře a chtěli byste mít na vaší hostině více soukromí a klidu? Pak by vám mohla padnout do noty moc pěkná restaurace Na Výsluní v Srchu u Pardubic. Což je co by kamenem dohodil nejen od Kuňky, ale i do Pardubic. Pokud zvolíte pro svou hostinu toto místo, nešlápnete vedle. Restaurace se dlouhá léta specializuje na pořádání svatebních hostin a všemožných večírků. S touto restaurací máme osobní zkušenosti i my se ženou, kdy jsme si ji vybrali pro naši svatbu. Letité zkušenosti v oboru jsou znát, my byli maximálně spokojeni.
Web: www.restaurace-navysluni.cz

Svatební stodola Selanka, Kunětice (nové)

Svatbu můžete mít i v nově otevřené svatební stodole Selanka, kterou najdete po pravé straně při příjezdu do Kunětic od obce Ráby. Selanka je nádherné místo přímo zrekonstruované pro konání svateb. Ačkoliv je toto místo nové, tak je pro svou lokalitu a atraktivitu velmi žádané. Pokud tedy o Selance přemýšlíte, jako o místu svatby, neváhejte a rezervujte si termín dlouho dopředu. Každoročně v Selance vypisují jen okolo 10 termínů pro svatby. A co Selanka nabízí? Je ideální pro konání středně velkých svateb (60 až 80 hostů). Hostinu a obsluhu zajištuje Selanka (takže se o nic nebudete muset starat) a obřad můžete mít přímo na zahradě. Zaujalo Vás toto místo? Mrkněte na web Selanky a třeba Vám padne do oka, tak jako mně.
Web: www.selanka.cz

Zámeček Staré Čívice u Pardubic

Chcete mít svatbu jako na zámku? A přitom kousek od Pardubic? Zkuste se podívat na stránky rodinného resortu SIESTA, který se nachází v malebném místě – na zámečku ve Starých Čívicích. Sám jsem byl před několika lety pozván na svatbu, která se konala přesně na tomto místě a musím říct, že kdo hledá pro svou svatbu klidné a stylové místo, tak už nemusí hledat dál. Zámeček se nachází v klidné části obce a je krytý útulným lesoparkem. Kdo má rád styl, bude pro něj toto místo jako stvořené.
Web: www.siestaresort.cz

Hostinec Staré Čívice

Nedávno jsem měl možnost fotit svatbu Míše a Vojtovi, kteří si pro svojí svatební hostinu vybrali Hostinec ve Starých Čívicích. Jedná se o klasickou restauraci, kterou najdete přímo u hlavní silnice v Čívicích. Osobně jsem měl jako fotograf obavy, zda zde udělám pěkné fotky. Byl jsem však na omylu. Restaurace poskytuje velmi pěkné, zrekonstruované zázemí, které přímo vybízí k pořádání svateb nebo oslav. V restauraci se totiž nachází stylový sál spolu s velkým pódiem pro kapelu. Velké plus také dávám příjemné obsluze a kvalitní kuchyni. Zkrátka Hostinec ve Starých Čívicích stojí při vybírání restaurace na svatbu za zvážení.
Web: www.hostinecstarecivice.cz

Restaurace Obecní dům, Ostřešany

Na náměstí v Ostřešanech se ve zrekonstruované budově Obecního domu nachází příhodně pojmenovaná restaurace Obecní dům. Uvnitř budovy se nachází velmi vkusně zrekonstruovaný prostorný sál s pódiem a tanečním parketem. Otevřený prostor obecního domu je dle mého názoru velkorysý, vhodný pro konání svateb, rodinných oslav nebo firemních večírků s větším počtem pozvaných hostů (kapacita sálu je až 180 lidí). Restaurace dále nabízí bar, menší místnost, která může sloužit jako salónek. V létě je pak možné využít venkovní zahrádku, vedle které najdete i malé hřiště pro děti. Přímo před budovou je pak větší parkoviště, kde mohou hosté zdarma zaparkovat. Pokud vás zajímá, jak vypadá taková svatba v této restauraci, podívejte se na svatební příběh Nikoly a Martina, kteří zde měli hostinu.
Web: www.facebook.com/obecostresany

Další zajímavá místa mimo Pardubice

Statek Dolany

O této stylové restauraci jsem nevěděl až donedávna, kdy jsem na Statku fotil svatbu Denise a Lukášovi. Jak je již z názvu patrné, restaurace se nachází v obci Dolany nedaleko Pardubic. Co nabízí? Tak především stylově zrekonstruovanou restauraci až pro 55 osob s možností přespání v pokojích s vlastním sociálním zařízením, ve kterých je možné ubytovat až 10 osob. K budově restaurace přiléhá stodola (původně pro zemědělské stroje), kterou majitelé kompletně zrekonstruovali pro možnost využití dalšího prostoru. Během svatby, kterou jsem zde fotil, byl v prostorách stodoly vytvořen taneční parket, s občerstvením ve formě rautu a sezením pro svatebčany. Do oka mi také padl úhledný dvorek se vzrostlými stromy poskytující stín, dětským koutkem a venkovním sezením. Statek Dolany určitě stojí za pořádání vaší svatby.
Web: www.statekdolany.cz

Golf Resort Kunětická hora

Stylovou svatbu můžete zažít i v podniku Golf Resort Kunětická hora, který se nachází v obci Dříteč. Jak už název napovídá, jedná se o místo, které se primárně zaměřuje “na rozmazlování golfistů”. Rozmazlovat se zde však můžete nechat i během vaší svatby, resort vám toho nabídne opravdu hodně. Obřad můžete uskutečnit třeba na greenu u jamky, hostinu pak v luxusní restauraci s venkovní terasou až pro 150 lidí. A nad ránem, až toho budete mít dost, vás všechny ubytují v místním hotelu. Navíc pro nevěstu a ženicha mají speciální svatební pokoj. Myslím si, že tento podnik bude zajímat spíše náročnější klientelu. Kdo si toto místo však vybere, stoprocentně nebude litovat.
Web: www.grkh.cz

Roubenka Radostov

Máte-li rádi svatbu v přírodě a nechce být nikým rušeni, pak bych vám doporučil jedinečnou mysliveckou roubenku Radostov nacházející se na okraji zámecké obory Hrádku u Nechanic. Tu provozuje více jak dvacet let místní myslivecké sdružení. V nedávné době roubenka prošla citlivou modernizací a nyní je tak přizpůsobená k pořádání nejrůznějších akcí jako jsou svatby, firemní večírky nebo rodinné oslavy. Roubenka je vybavena moderní kuchyní, menší jídelnou a velkým sálem s tanečním parketem. Kapacita sálu je 45 osob. V podkroví pak najdete 2 ložnice, které se dají využít pro přespání nebo pro svatební přípravy nevěsty a ženicha.
Web: www.roubenka-radostov.cz

Villa Fresco (nové)

Dvacet minut jízdy východním směrem od Pardubic, na okraji obce Čeradice se nachází Villa Fresco (dříve Košinův statek), kterou současní majitelé citlivě zrekonstruovali a přetvořili v jedinečné místo na pořádání svateb. Villa Fresco se skládá z několika budov, které obklopují prostorný a uzavřený dvůr, na který navazuje rozlehlá zahrada. Obřad tak můžete mít jak na dvoře, tak na zahradě. Osobně se mi líbí, jak je celý prostor pojat. Uzavřený areál se nachází na konci obce, díky čemuž budete mít dostatek soukromí a nebude vás a vaše hosty nikdo rušit od svatebního veselí. Kromě toho ve vile můžete ubytovat až 26 hostů. Pro novomanžele je zde připraven i speciální apartmán. Ve Ville Fresco jsem zatím neměl možnost fotit, ale dle fotek, které najdete v jejich webové prezentaci doufám, že se brzy na toto místo podívám. Je to opravdu krásné místo pro konání vaší svatby.
Web: www.villafresco.cz

Na Hájence, Rabštejnská Lhota

Opačným směrem, tedy na jih od Pardubic, se nachází moc pěkné místo pro svatbu nazvané Na Hájence. Hájenku najdete kousek za Chrudimí na okraji rekreační oblasti Podhůra. Autem se k ní lze dostat z Rabštejnské Lhoty. Pokud si vyberete svatbu právě v tomto místě, určitě neuděláte chybu. Stylové místo nabídne kapacitu až 100 osob. Samozřejmostí je i možnost uspořádání obřadu a pokud se nebudete chtít nad ránem vracet domu, máte možnost se zde i ubytovat ve stylových pokojích.
Web: www.nahajence.cz

Nové místo, Slatiňany

Nové místo je stylové občerstvení u řeky Chrudimky, které najdete vedle cyklostezky při výjezdu ze Slatiňan směrem na Chrudim. V sezóně je toto místo hojně využíváno cyklisty, bruslaři, turisty nebo třeba rodinami s dětmi na výletě po okolí. Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, Nové místo nabízí i možnost pořádat rodinné oslavy, firemní večírky a také svatby, pro které jsou zde připravené dva oddělené prostory, kde nebudete rušeni. Vnitřní má kapacitu 60 lidí a přilehlý venkovní je až pro 100 lidí, kde je možné uspořádat i obřad. Letos (v roce 2022) jsem zde fotil dvě svatby a už chápu, proč se Nové místo těší mezi budoucími novomanželi takové popularitě. Je kousek od Pardubic a na svatby je to tu jako dělané.
Web: www.nove-misto.cz

Hostinec Obora, Trpišov

Přibližně 20 kilometrů od Pardubic, nedaleko Slatiňan se nachází další velmi zajímavé místo na pořádání svatby – Hostinec Obora v obci Trpišov. Trpišov je malá poklidná vesnička na úpatí Železných hor. V restauraci se vám tak nestane, že během vaší svatební hostiny budete rušeni. Toto místo je navíc relativně veliké, takže se hodí i na pořádání svateb s větším počtem hostů. Posuďte sami, hostinec Obora vám pro konání svatby nabízí venkovní terasu se 120 místy nebo sál pro 100 osob s tanečním parketem a barem. Malá svatba může být zase v salonku pro 25 osob. Ubytovat se během vašeho dne D navíc můžete v místním penzionu.
Web: www.hostinec-obora.cz

Penzion Valachovna, Tuněchody

Nově zrekonstruovaný penzion Valachovna se nachází v obci Tuněchody nedaleko Chrudimi. Najdete ho u místního rybníka při příjezdu od obce Mnětice. Penzion umožňuje pořádání, jak soukromých, tak veřejných akcí. Kapacita restaurace činí až 30 míst k sezení ve vnitřních prostorách a 50 míst v zakrytém venkovním posezení. Kromě rodinných oslav, firemních akcí nebo večírků se zde také zaměřují na pořádání svateb. Svatebčanům je k dispozici vinný sklípek, vybavená kuchyň, chladící box. Valachovna vám nabízí i možnost zajištění cateringu a svatební výzdoby.
Web: www.valachovna.cz

Země Keltů, Nasavrky

V Nasavrkách na Chrudimsku se nachází místo nazvané Země Keltů. Místo, které spíše láká na návštěvu s dětmi, než na pořádání svatby. Nenechte se ale zmást. Vloni jsem zde zažil jednu z nejhezčích svateb, kterou jsem mohl fotit. Země Keltů je totiž jedinečné místo, které nabízí super zázemí. Svatby se zde konají v dobovém skanzenu v rámci areálu, který je obklopen nádhernou přírodou. Nejste tedy vůbec rušeni a svou svatbu si tedy můžete užít na sto procent. A samozřejmě nemusíte mít svatbu v keltském duchu, klasické svatby jsou tu jen vítány. Pokud vás text zaujal, tak zkuste mrknout na webové stránky Země Keltů, třeba je to to pravé místo pro vaši svatbu.
Web: www.zemekeltu.cz

Chalupa Na Kolářce, Herálec

Chalupa Na Kolářce – bývalá hájovna – se nachází v romantickém prostředí Českomoravské vrchoviny nedaleko obce Herálec. Doslova ji najdete na samotě u lesa pod Žákovou horou v části nazvané Brušovec. Pro pořádání svatebních hostin a jiných společenských akcí zde mají nádherně zrekonstruovanou stodolu s kapacitou až 100 osob. Výhodou Chalupy na Kolářce je i možnost ubytování ve čtyřech pokojích. Ano, všechny svatebčany do pokojů neuložíte, ale nejbližší rodinu ano. Osobně jsem zde byl v létě 2022 pozván na svatbu jako host. Chalupa je v krásném a klidném místě daleko od obce, kde nebudete nikoho rušit. Moc se mi také líbilo, že se obřad konal na přilehlé louce. Celá svatba se tak odehrávala na jednom místě, což je super. Pokud tedy hledáte klidné místo uprostřed krásné přírody, tak se určitě na Chalupu na Kolářce podívejte.
Web: www.e-chalupy.cz

Penzion Na Lukách, Široký Důl (nové)

Jedním z nejhezčích míst, kde jsem fotil svatbu byl Penzion Na Lukách v Širokém Dole nedaleko Poličky. Penzion se nachází v malebné přírodě nedaleko Ždárských vrchů a je přímo stvořený k pořádání svateb. Výhodou je, že majitelé mají dlouholeté zkušenosti s jejich pořádáním, takže vám velmi rádi a ochotně pomohou s přípravami. Přiznám se, že mě penzion okouzlil svou nezaměnitelnou atmosférou. Neznám jeho historii, ale přišlo mi, že původně to byl statek, který byl velmi vkusně zrekonstruován do dnešní podoby. Areálu dominuje travnatý a uzavřený dvůr, kolem kterého je rozmístěno několik budov sloužící svému účelu. V penzionu se tak nachází ubytování až pro 44 hostů, jídelna pro konání svatebních hostin (včetně vybavené kuchyně pro přípravu jídel), společenský sál s tanečním parketem a mnohé další. Hledáte-li stylový statek vyvedený v moderním selském stylu, který si budete moct pronajmout na víkend pro vaši svatbu, tak zde jste na tom pravém místě!

Web: www.penzionnalukach.cz

Zámeček Klokočov

Zámeček Klokočov se nachází nedaleko přehrady Seč na Chrudimsku. Pro konání svateb je jako stvořený. Jeho jedinečné prostředí ve spojení s přilehlou zahradou v anglickém stylu umožňuje pořádat svatby na míru po celý rok. Zámeček se zaměřuje na středně velké až velké svatby pro 60 až 100 osob. Velikou výhodou je, že celou svatbu zde budete mít na jednom místě a ještě vás ubytují v luxusním svatebním apartmá, takže si budete připadat jako v pohádce. V létě jsem zde fotil jednu menší svatbu (ano i ty zde lze pořádat) Petry a Richarda a přiznám se, že hezčí místo na svatbu na Chrudimsku budete hledat jen těžko. Na mě jako fotografa zámeček působil stylově a moc hezky se mi zde fotilo. Velké plus dávám i tomu, že pár desítek metrů od zámečku je tzv. hodovní stodola, kam se můžete po obřadu přesunout na hostinu. Zde se o vás postarají, plus ubytují i zbytek vašich svatebních hostů.
Web: www.zamecek-klokocov.cz

Restaurace a penzion U Nováků, Bítovany

Dalším moc hezký místem, které byste měli vzít v úvahu při hledání vhodné restaurace, je restaurace penzion U Nováků v Bítovanech. Obec Bítovany se nachází nedaleko Slatiňan a samotnou restauraci nemůžete minout, nachází se hned vedle místního kostela. Restaurace je velmi často využívána na konání svateb, neboť disponuje jedním z největších sálů na Chrudimsku. Do sálu se pohodlně vejde až 200 osob aniž byste se museli nějak omezovat například na úkor tanečního parketu. Prostě sál v Bítovanech je opravdu veliký. Velkou výhodu shledávám i v možnosti ubytování ve dvou až šestilůžkových pokojích.
Web: www.penzion-bitovany.cz

Ranč Orlice, Štěnkov

Před časem jsem měl možnost fotit svatbu na moc hezkém místě, které určitě stojí za zvážení při hledání místa na svatbu. Jmenuje se Ranč Orlice a najdete jej nedaleko Třebechovic pod Orebem, na konci malé vísky nazvané Štěnkov. Ranč bych charakterizoval jako hezké tiché místo uprostřed přírody. Jak se z webových stránek můžete dozvědět, Ranč je především rekreačním zařízením. Majitelé však nabízí možnost pronájmu sálu a párty stanu. Pro některé může být nevýhodou fakt, že se zde nevaří, a tak si veškeré občerstvení (jídlo a pití) musíte obstarat sami například formou cateringu. Toto místo bych doporučil všem těm, kteří si chtějí udělat svatbu zcela podle sebe (a to včetně pohoštění) a zároveň hledají klidné místo v přírodě, kde nebudou rušeni.
Web: www.ranc-orlice.cz

Restaurace Dašické sklepy, Dašice

Hezkým místem pro konání vaší svatby se může stát i stylová restaurace nazvaná Dašické sklepy. Jak již název napovídá, restauraci najdete v obci Dašice nedaleko Pardubic. Dašické sklepy nabízí unikátní neotřelé prostředí ve zrekonstruovaném areálu pivovarských sklepů. Velkou výhodou restaurace je její velikost a možnosti, které pro konání svateb nabízí. K dispozici jsou vám tak hned dva velké prostory – sklepní část restaurace až pro 190 osob, nebo zastřešená letní terasa s kapacitou až 200 osob. Pro menší svatby Dašické sklepy nabízí možnost využití pouze části prostor restaurantu. Navíc, své "Ano" si můžete říct přímo v prostorách restaurace, například v altánku u rybníka, na terase nebo na jakémkoliv jiném místě v rámci areálu restaurace.
Web: www.dasickesklepy.cz

Penzion Stanský mlýn (nové)

Nedaleko Hlinska se nachází úchvatné místo přímo stvořené pro konání svateb. Jmenuje se Stanský mlýn a nejdete ho v malebné krajině Českomoravské vrchoviny v údolí řeky Chrudimky, na dohled obce Stan. Zázemí penzionu je prvotřídní, a to nejen pro konání svateb. V budově mlýna se nachází 3 stylové apartmány z nichž 2 jsou šestilůžkové a jeden čtyřlůžkový. Každý z nich má vlastní kuchyň, ložnici, koupelnu a WC. Takže hosty bude kam ubytovat. Dále se zde nachází útulná jídelna v selském stylu (ideální pro konání svatební hostiny) s kachlovými kamny a barem. Na ni pak navazuje nově přistavěný prosklený sál, kde můžete se svými hosty protančit střevíce. Já jsem zde fotil svatbu v létě 2023 pro Káťu a Kryštofa. Ostatně, až díky nim jsem toto kouzelné místo mohl poznat. Hledáte-li "stylovku" pro vaši svatbu, kde si svatbu nejen užijete ale pokocháte se i nádherným okolím, tak s tímto místem neuděláte chybu.
Web: www.stanskymlyn.cz

Zámek Chroustovice

Velmi zajímavým místem pro konání svatby může být i zámek v Chroustovicích, který se nachází nedaleko Hrochova Týnce. Musím se přiznat, že o chroustovickém zámku jsem neměl ponětí, dokud jsem zde nenafotil jednu svatbu. Velmi zajímavým je fakt, že zámek během roku funguje jako učiliště a internát pro studenty, který si můžete ve svatební sezóně pronajmout na svatbu, a to včetně ubytovacích prostor. Nebojte, neznamená to, že mít zde svatbu znamená nechat se oddat ve školní lavici. Naopak, pro konání obřadu vám nabídnou krásné vnitřní prostory nebo udržovanou zahradu. Hostina se pak může konat v nádherném barokním sále, nebo ve venkovních prostorech.
Web: www.chroustovice.cz

Paběnický mlýn

Několik kilometrů jihozápadně od Čáslavi v obci Paběnice se nachází nádherně zrekonstruovaný mlýn, který je pronajímán uzavřeným skupinám pro pořádání svateb, firemních večírků nebo rodinných oslav. Mlýn se nachází v klidné části obce a v podstatě jde o uzavřený areál s několika budovami okolo velkého dvora a soukromou loukou na jejímž konci začíná les. Paběnický mlýn je ideální místo pro pořádání středně velkých víkendových svateb (kapacita lůžek je 49), kde se můžete v pátek ubytovat, v sobotu mít svatbu (a to včetně obřadu na louce) a v neděli se vydat zpět domů. Přesně takovou svatbu jsem zde fotil Kátě a Petrovi. Ti přijeli s rodinami a kamarády v pátek a v sobotu zde měli svatbu. Nikým nerušeni a zároveň nikoho nerušíc slavili až do rána. Pro někoho jediným nedostatkem může být fakt, že si občerstvení a jídlo na svatbu musíte zařídit sami. Paběnický mlýn sice disponuje velkou kuchyní, ale jídlo zde nevaří.
Web: www.pabenickymlyn.cz

Lihovar, Třemošnice

Nakonec jsem vybral místo, které se nám se ženou velmi líbilo, ačkoliv je od Pardubic poměrně daleko. Jedná se o wellness centrum SRC Lihovar v Třemošnici na úpatí Železných hor. Jak již název napovídá, jedná se o původní budovu lihovaru přestavěnou do moderního wellness centra s restaurací. Nám se především líbila restaurace a fakt, že se lihovar nachází na konci obce, kde bychom si svůj den D mohli užít v relativním soukromí, tedy tak, jak to máme rádi.
Web: www.lihovartremosnice.cz

Břetislav Válek fotograf, fotka

Fotograf Břetislav Válek

Jsem pardubický fotograf, který se zaměřuje na fotografování svateb. Kromě svateb si mě můžete objednat i na nafocení portrétů, vaší rodiny, dětí nebo jakékoliv kulturní a společenské akce. Svoji působnost zaměřuji především na Východní Čechy (Pardubicko, Chrudimsko, Královéhradecko). Nebráním se však zavítat kamkoliv v rámci České republiky.