Následující řádky vznikly na základě příprav naší soukromé svatby, kdy jsme s mojí ženou řešili to, co mnoho párů během příprav – hledali jsme pro nás vhodnou restauraci, kde bychom mohli uspořádat svatební hostinu. V řádcích níže tak najdete několik málo tipů na zajímavá místa na pořádání svateb a svatebních hostin v Pardubickém kraji. Zároveň bych zde rád zmínil, že článek vyjadřuje můj soukromý názor, v žádném případě se nejedná o placenou reklamu.

Restaurace v Pardubicích a blízkém okolí

V Pardubicích najdete mnoho zajímavých restaurací, které vám nabídnou možnost uspořádat nejen hostinu, ale i třeba celou svatbu. Můj soukromý výběr restaurací, které stojí za to zařadit do výběru najdete níže.

Restaurace pod Kunětickou horou

Dalším velmi zajímavým místem pro konání svatby je Restaurace pod Kunětickou horou. Restaurace se nachází v pěkném místě pod hradem Kunětická hora. Přímo se tak nabízí uskutečnění obřadu na hradě a hostiny v restauraci. Fotogenické je i okolí hradu, kde se můžete rovnou nechat vyfotit vaším fotografem. V letních měsících je kolem Kuňky docela rušno, což někomu nemusí vyhovovat, někomu to naopak vůbec vadit nebude. Tak či onak, Restaurace pod Kunětickou horou patří mezi stylová místa pro uspořádání svatby.

Loď Arnošt z Pardubic

Netradiční svatbu můžete také prožít na lodi Arnošt z Pardubic, a to včetně zajímavého obřadu v kajutě lodi. Následná hostina se za hezkého počasí odehrává na horní palubě během poklidné plavby po Labi do Kunětic. K tomu všemu vám může hrát na zádi lodi kapela nebo DJ. No nezní to romanticky?

Nevěsta, ženich, rámě
Nevěsta a ženich, ilustrační fotka

Restaurace Na Výsluní, Srch

Plánujete obřad například na Kunětické hoře a chtěli byste mít na vaší hostině více soukromí a klidu? Pak by vám mohla padnout do noty moc pěkná restaurace Na Výsluní v Srchu u Pardubic. Což je co by kamenem dohodil nejen od Kuňky, ale i do Pardubic. Pokud zvolíte pro svou hostinu toto místo, nešlápnete vedle. Restaurace se dlouhá léta specializuje na pořádání svatebních hostin a všemožných večírků. S touto restaurací máme osobní zkušenosti i my se ženou, kdy jsme si ji vybrali pro naši svatbu. Letité zkušenosti v oboru jsou znát, my byli maximálně spokojeni.

Zámeček Staré Čívice u Pardubic

Chcete mít svatbu jako na zámku? A přitom kousek od Pardubic? Zkuste se podívat na stránky rodinného resortu SIESTA, který se nachází v malebném místě – na zámečku ve Starých Čívicích. Sám jsem byl před několika lety pozván na svatbu, která se konala přesně na tomto místě a musím říct, že kdo hledá pro svou svatbu klidné a stylové místo, tak už nemusí hledat dál. Zámeček se nachází v klidné části obce a je krytý útulným lesoparkem. Kdo má rád styl, bude pro něj toto místo jako stvořené.

Hostinec Staré Čívice

Nedávno jsem měl možnost fotit svatbu Míše a Vojtovi, kteří si pro svojí svatební hostinu vybrali Hostinec ve Starých Čívicích. Jedná se o klasickou restauraci, kterou najdete přímo u hlavní silnice v Čívicích. Osobně jsem měl jako fotograf obavy, zda zde udělám pěkné fotky. Byl jsem však na omylu. Restaurace poskytuje velmi pěkné, zrekonstruované zázemí, které přímo vybízí k pořádání svateb nebo oslav. V restauraci se totiž nachází stylový sál spolu s velkým pódiem pro kapelu. Velké plus také dávám příjemné obsluze a kvalitní kuchyni. Zkrátka Hostinec ve Starých Čívicích stojí při vybírání restaurace na svatbu za zvážení.

Restaurace Obecní dům, Ostřešany

Na náměstí v Ostřešanech se ve zrekonstruované budově Obecního domu nachází příhodně pojmenovaná restaurace Obecní dům. Uvnitř budovy se nachází velmi vkusně zrekonstruovaný prostorný sál s pódiem a tanečním parketem. Otevřený prostor obecního domu je dle mého názoru velkorysý, vhodný pro konání svateb, rodinných oslav nebo firemních večírků s větším počtem pozvaných hostů (kapacita sálu je až 180 lidí). Restaurace dále nabízí bar, menší místnost, která může sloužit jako salónek. V létě je pak možné využít venkovní zahrádku, vedle které najdete i malé hřiště pro děti. Přímo před budovou je pak větší parkoviště, kde mohou hosté zdarma zaparkovat. Pokud vás zajímá, jak vypadá taková svatba v této restauraci, podívejte se na svatební příběh Nikoly a Martina, kteří zde měli hostinu.

Další zajímavá místa mimo Pardubice

Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete nebo nemůžete mít svatební hostinu v Pardubicích, může se vám hodit několik následující tipů na zajímavá místa a restaurace na Pardubicku. Třeba vám některé z nich padne do oka.

Nevěsta, svatba
Svatební detail, ilustrační fotka

Statek Dolany

O této stylové restauraci jsem nevěděl až donedávna, kdy jsem na Statku fotil svatbu Denise a Lukášovi. Jak je již z názvu patrné, restaurace se nachází v obci Dolany nedaleko Pardubic. Co nabízí? Tak především stylově zrekonstruovanou restauraci až pro 55 osob s možností přespání v pokojích s vlastním sociálním zařízením, ve kterých je možné ubytovat až 10 osob. K budově restaurace přiléhá stodola (původně pro zemědělské stroje), kterou majitelé kompletně zrekonstruovali pro možnost využití dalšího prostoru. Během svatby, kterou jsem zde fotil, byl v prostorách stodoly vytvořen taneční parket, s občerstvením ve formě rautu a sezením pro svatebčany. Do oka mi také padl úhledný dvorek se vzrostlými stromy poskytující stín, dětským koutkem a venkovním sezením. Statek Dolany určitě stojí za pořádání vaší svatby.

Golf Resort Kunětická hora

Stylovou svatbu můžete zažít i v podniku Golf Resort Kunětická hora, který se nachází v obci Dříteč. Jak už název napovídá, jedná se o místo, které se primárně zaměřuje “na rozmazlování golfistů”. Rozmazlovat se zde však můžete nechat i během vaší svatby, resort vám toho nabídne opravdu hodně. Obřad můžete uskutečnit třeba na greenu u jamky :-),  hostinu pak v luxusní restauraci s venkovní terasou až pro 150 lidí. A nad ránem, až toho budete mít dost, vás všechny ubytují v místním hotelu. Navíc pro nevěstu a ženicha mají speciální svatební pokoj. Myslím si, že tento podnik bude zajímat spíše náročnější klientelu. Kdo si toto místo však vybere, stoprocentně nebude litovat.

Roubenka Radostov (nově doplněno)

Máte-li rádi svatbu v přírodě a nechce být nikým rušeni, pak bych vám doporučil jedinečnou mysliveckou roubenku Radostov nacházející se na okraji zámecké obory Hrádku u Nechanic. Tu provozuje více jak dvacet let místní myslivecké sdružení. V nedávné době roubenka prošla citlivou modernizací a nyní je tak přizpůsobená k pořádání nejrůznějších akcí jako jsou svatby, firemní večírky nebo rodinné oslavy. Roubenka je vybavena moderní kuchyní, menší jídelnou a velkým sálem s tanečním parketem. Kapacita sálu je 45 osob. V podkroví pak najdete 2 ložnice, které se dají využít pro přespání, nebo pro svatební přípravy nevěsty a ženicha.

Obřad, Roubenka Radostov
Obřad, Roubenka Radostov

Svatby na Hájence, Rabštejnská Lhota

Opačným směrem, tedy na jih od Pardubic, se nachází moc pěkné místo pro svatbu nazvané Hájenka. Hájenku najdete kousek za Chrudimí na okraji rekreační oblasti Podhůra. Autem se k ní lze dostat z Rabštejnské Lhoty.  Pokud si vyberete svatbu právě v tomto místě, určitě neuděláte chybu. Stylové místo nabídne kapacitu až 100 osob. Samozřejmostí je i možnost uspořádání obřadu a pokud se nebudete chtít nad ránem vracet domu, máte možnost se zde i ubytovat ve stylových pokojích. Během výběru místa pro konání naší svatby patřila Hájenka mezi horké favority. Nebýt obsazená v našem termínu, asi bychom zde naši svatbu uskutečnili.

Hostinec Obora, Trpišov

Přibližně 20 kilometrů od Pardubic, nedaleko Slatiňan se nachází další velmi zajímavé místo na pořádání svatby – Hostinec Obora v obci Trpišov. Trpišov je malá poklidná vesnička na úpatí Železných hor. V restauraci se vám tak nestane, že během vaší svatební hostiny budete rušeni. Toto místo je navíc relativně veliké, takže se hodí i na pořádání svateb s větším počtem hostů. Posuďte sami, hostinec Obora vám pro konání svatby nabízí venkovní terasu se 120 místy nebo sál pro 100 osob s tanečním parketem a barem. Malá svatba může být zase v salonku pro 25 osob. Ubytovat se během vašeho dne D navíc můžete v místním penzionu.

Země Keltů, Nasavrky (nově doplněno)

V Nasavrkách na Chrudimsku se nachází místo nazvané Země Keltů. Místo, které spíše láká na návštěvu s dětmi, než na pořádání svatby. Nenechte se ale zmást. Vloni jsem zde zažil jednu z nejhezčích svateb, kterou jsem mohl fotit. Země Keltů je totiž jedinečné místo, které nabízí super zázemí. Svatby se zde konají v dobovém skanzenu v rámci areálu, který je obklopen nádhernou přírodou. Nejste tedy vůbec rušeni a svou svatbu si tedy můžete užít na sto procent. A samozřejmě nemusíte mít svatbu v keltském duchu, klasické svatby jsou tu jen vítány. Pokud vás text zaujal, tak zkuste mrknout na webové stránky Země Keltů, třeba je to právě to pravé místo pro vaši svatbu.

Svatba Země Keltů, Nasavrky
Svatba Země Keltů, Nasavrky

Restaurace a penzion U Nováků, Bítovany

Dalším moc hezký místem, které byste měli vzít v úvahu při hledání vhodné restaurace, je restaurace penzion U Nováků v Bítovanech. Obec Bítovany se nachází nedaleko Slatiňan a samotnou restauraci nemůžete minout, nachází se hned vedle místního kostela. Restaurace je velmi často využívána na konání svateb, neboť disponuje jedním z největších sálů na Chrudimsku. Do sálu se pohodlně vejde až 200 osob aniž byste se museli nějak omezovat například na úkor tanečního parketu. Prostě sál v Bítovanech je opravdu veliký. Velkou výhodu shledávám i v možnosti ubytování ve dvou až šestilůžkových pokojích.

Ranč Orlice, Štěnkov

Před časem jsem měl možnost fotit svatbu na moc hezkém místě, které určitě stojí za zvážení při hledání místa na svatbu. Jmenuje se Ranč Orlice a najdete jej nedaleko Třebechovic pod Orebem, na konci malé vísky nazvané Štěnkov. Ranč bych charakterizoval jako hezké tiché místo uprostřed přírody. Jak se z webových stránek můžete dozvědět, Ranč je především rekreačním zařízením. Majitelé však nabízí možnost pronájmu sálu a párty stanu. Pro některé může být nevýhodou fakt, že se zde nevaří, a tak si veškeré občerstvení (jídlo a pití) musíte obstarat sami například formou cateringu. Toto místo bych doporučil všem těm, kteří si chtějí udělat svatbu zcela podle sebe (a to včetně pohoštění) a zároveň hledají klidné místo v přírodě, kde nebudou rušeni.

Nevěsta
Nevěsta, ilustrační fotka

Restaurace Dašické sklepy, Dašice

Hezkým místem pro konání vaší svatby se může stát i stylová restaurace nazvaná Dašické sklepy. Jak již název napovídá, restauraci najdete v obci Dašice nedaleko Pardubic. Dašické sklepy nabízí unikátní neotřelé prostředí ve zrekonstruovaném areálu pivovarských sklepů. Velkou výhodou restaurace je její velikost a možnosti, které pro konání svateb nabízí. K dispozici jsou vám tak hned dva velké prostory – sklepní část restaurace až pro 190 osob, nebo zastřešená letní terasa s kapacitou až 200 osob. Pro menší svatby Dašické sklepy nabízí možnost využití pouze části prostor restaurantu. Navíc, své "Ano" si můžete říct přímo v prostorách restaurace, například v altánku u rybníka, na terase nebo na jakémkoliv jiném místě v rámci areálu restaurace. 

Hájovna Žiželice

Obec Žiželice se nachází jihozápadně od Chlumce nad Cidlinou. Jde o malou vesničku, kterou protéká řeka Cidlina. Že se v této vísce nachází nově zrekonstruovaná hájovna místního mysliveckého sboru, kterou lze pronajímat i na svatby jsem neměl zdání. Až do té doby, než jsem měl tu možnost fotit svatbu Adéle a Petrovi. Hájovna v Žiželicích byla postavena v roce 2018 na klidném místě nedaleko řeky Cidliny. Dostanete se k ní po upravené cestě vedoucí kolem místních tenisových kurtů a fotbalového hřiště. Kapacitou je vhodná pro konání jak menších tak i větších svateb, firemních večírků, případně rodinných oslav. Pokud si budete přát, můžete zde mít i obřad. Mně osobně se líbilo, že se v hájovně může odehrát vše na jednom místě, od obřadu, přes hostinu, raut až po večerní zábavu. Navíc díky poloze, kde se hájovna nachází, nebudete rušeni okolím. Více informací se dozvíte na facebooku hájovny Žiželice.

Hájovna Žiželice, svatební tabule, hostina
Hájovna Žiželice, svatební tabule

Zámek Chroustovice

Velmi zajímavým místem pro konání svatby může být i zámek v Chroustovicích, který se nachází nedaleko Hrochova Týnce. Musím se přiznat, že o chroustovickém zámku jsem neměl ponětí, dokud jsem zde nenafotil jednu svatbu. Velmi zajímavým je fakt, že zámek během roku funguje jako učiliště a internát pro studenty, který si můžete ve svatební sezóně pronajmout na svatbu, a to včetně ubytovacích prostor. Nebojte, neznamená to, že mít zde svatbu znamená nechat se oddat ve školní lavici. Naopak, pro konání obřadu vám nabídnou krásné vnitřní prostory nebo udržovanou zahradu. Hostina se pak může konat v nádherném barokním sále, nebo ve venkovních prostorech.

Paběnický mlýn (nově doplněno)

Několik kilometrů jihozápadně od Čáslavi v obci Paběnice se nachází nádherně zrekonstruovaný mlýn, který je pronajímán uzavřeným skupinám pro pořádání svateb, firemních večírků nebo rodinných oslav. Mlýn se nachází v klidné části obce a v podstatě jde o uzavřený areál s několika budovami okolo velkého dvora a soukromou loukou na jejímž konci začíná les. Paběnický mlýn je ideální místo pro pořádání středně velkých víkendových svateb (kapacita lůžek je 49), kde se můžete v pátek ubytovat, v sobotu mít svatbu (a to včetně obřadu na louce) a v neděli se vydat zpět domů. Přesně takovou svatbu jsem zde fotil Kátě a Petrovi. Ti přijeli s rodinami a kamarády v pátek  a v sobotu zde měli svatbu. Nikým nerušeni a zároveň nikoho nerušíc slavili až do rána. Pro někoho jediným nedostatkem může být fakt, že si občerstvení a jídlo na svatbu musíte zařídit sami. Paběnický mlýn sice disponuje velkou kuchyní, ale jídlo zde nevaří. Více informací se dozvíte na stránkách Paběnického mlýna.

nevěsta, házení kytice, paběnický mlýn
Házení kytice, Paběnický mlýn

SRC Lihovar, Třemošnice

Nakonec jsem vybral místo, které se nám se ženou velmi líbilo, ačkoliv je od Pardubic poměrně daleko. Jedná se o wellness centrum SRC Lihovar v Třemošnici na úpatí Železných hor. Jak již název napovídá, jedná se o původní budovu lihovaru přestavěnou do moderního wellness centra s restaurací. Nám se především líbila restaurace a fakt, že se lihovar nachází na konci obce, kde bychom si svůj den D mohli užít v relativním soukromí, tedy tak, jak to máme rádi.

Břetislav Válek fotograf, fotka

Fotograf Břetislav Válek

Jsem pardubický fotograf, který se zaměřuje na fotografování svateb. Kromě svateb si mě můžete objednat i na nafocení portrétů, vaší rodiny, dětí nebo jakékoliv kulturní a společenské akce. Svoji působnost zaměřuji především na Východní Čechy (Pardubicko, Chrudimsko, Královéhradecko). Nebráním se však zavítat kamkoliv v rámci České republiky.