Focením svateb se zabývám relativně dlouho, přesto pro mě tento fotografický žánr stále znamená velkou výzvu, chvílemi adrenalin, ale i zábavu. Chystáte se brát? Plánujete svatbu? V tom případě čtete dále. V textu níže bych se s vámi rád podělil o různé tipy a rady, které vám mohou přijít vhod.

Fotograf vám musí být sympatický

Jednou z mnoha věcí, které vás během příprav na svatbu bude čekat je objednání fotografa. V dnešní moderní době není těžké nějakého najít. A co si budeme povídat, fotografů jsou spousty. Možná jich je mezi námi až moc. A jak mezi nimi vlastně vybrat? Tak především buďte nároční, vybírejte dle prezentací (jaký styl fotek se vám líbí) a dle referencí. Vybrali jste? Výborně. Teď už zbývá jen zvednout telefon a kontaktovat jej. Dejte přednost telefonickému kontaktu, před ostatními komunikačními kanály, ušetříte si tím čas. Vážně. Fotograf vám musí být sympatický už od prvního telefonátu, což přes email nebo Facebook hned tak nezjistíte.

Sjednejte si osobní schůzku, co nejdříve

Jakmile budete mít fotografa, domluvte si osobní schůzku. Rozhodně doporučím schůzku neodkládat a sejít se co nejdříve. Klidně půl, tři čtvrtě roku před samotnou svatbou. Teď se určitě ptáte, proč tak brzy? Jednoduše proto, že pokud vám fotograf po schůzce nebude vyhovovat, budete mít ještě spousty času vybrat si takového, který vám  “sedne”.

Sjednání schůzky

Na schůzku buďte připraveni

Než se s fotografem sejdete, je dobré si s partnerem ujasnit, jak byste chtěli mít svou svatbu nafocenou a co všechno by fotograf měl nafotit.

Tykejte si

Během schůzky se vám může stát, že vám fotograf nabídne tykání. Pokud s tím nemáte problém, je dobré si potykat. Komunikace pak mezi vámi nebude tak strojená, což se ve výsledku pozitivně odrazí i na fotkách samotných. Věřte mi.

Svatební květina

Udělte si společný výlet na místo vaší svatby

Jestliže vám to čas a možnosti dovolí, je dobré se domluvit na společném výletu na místo nebo místa, kde se vaše svatba bude konat. Nejen, že se takto s vaším fotografem lépe poznáte, ale především si tak spolu projdete a vyberete zajímavá místa pro vaše novomanželské fotografie, což doceníte během svatby, kdy jak všichni víme – na nic není čas.

Nechte si fotografem nafotit celý den

Teď si možná říkáte, proč by nám zrovna fotograf měl fotit celý den. Vždyť stačí, když nám nafotí obřad, společné fotky a pár portrétů. O zbytek “se postará” pozvaný kamarád/kamarádka, co má taky zrcadlovku. A kde jinde ušetřit v už tak napnutém rozpočtu. Takto uvažuje mnoho párů, ale pokud je to alespoň trochu ve vašich finančních možnostech, pozvěte si fotografa na celý den. Výsledkem pak bude ucelená série fotek (od příprav, strojení, přes obřad, až po hostinu), ke kterým se budete velmi rádi vracet.

Nechtějte po fotografovi i “ty neupravené” fotky

Toto je jedna ze zásad každého fotografa, ať už profesionála, nebo amatéra. Každý fotograf vám bude chtít předat ty nejhezčí a nejpovedenější snímky, které během vaší svatby pořídil. Rozhodně vám nepředá všechny ty nepovedené, rozmazané nebo špatně komponované, byť budete třeba argumentovat, že se na nich zrovna tváříte nejlépe. S fotografiemi je to stejné jako s čímkoliv jiným – z obchodu s obuví, také nebudete odcházet s novým párem bot s výrobní vadou. Od fotografa proto také dostanete jen to “povedené zboží” pod které se může podepsat. Proto prosím nechtějte po fotografech všechny (i ty neupravené) fotky.

Nevěsta, ženich boty

Pár slov závěrem

Na závěr bych zde vzpomenul pár detailů, na které je dobré během svatby pamatovat.

  1. Během svatby buďte k fotografovi shovívaví (přeci jen je to člověk jako vy).
  2. Berte svatbu s úsměvem a pohodou, vaše pozitivní nálada se odrazí i na fotkách samotných.
  3. Na fotkách vypadá delší romantický novomanželský polibek lépe, než letmá pusa, kterou dáváte partnerovi na dobrou noc.
  4. Stejně tak je to s nasazováním snubních prstýnků. Nasazujte je pomalu, s úsměvem, ostatní se dívají, fotograf fotí a kameraman natáčí. Všichni si to chceme užít, dnes jste v centru dění vy. Proto nespěchejte… a užijte si váš nezapomenutelný den D!